Małe jest… wygodne!

Czy doczekaliśmy się takich czasów, gdzie posiadanie własnego M okazuje się wyznacznikiem luksusu? Jeszcze kilka lat temu moglibyśmy się pochylić nad tą tezą, lecz widoczny wzrost gospodarczy, relatywnie niskie bezrobocie, wyższe płace oraz zróżnicowana oferta sprzedaży mieszkań znacznie zwiększyły komfort finansowy Polaków – a co za tym idzie – wpłynęły na decyzje zakupowe. Potrzeba jest matką wynalazków, dlatego wychodząc naprzeciw planom i marzeniom klientów, deweloperzy i właściciele gotowych nieruchomości dysponują w swoim portfolio szeregiem atrakcyjnych ofert sprzedaży lokali mieszkaniowych.

Możemy je nazywać jak nam wygodniej – kawalerka, mieszkanie dla singla, mieszkanie kompaktowe. Charakteryzują się niewielkim metrażem (od 25m2) i precyzyjnym rozmieszczeniem pomieszczeń. Cechy takiej przestrzeni w mniejszym stopniu nadszarpują budżet nabywcy, gwarantując jednocześnie wysoki standard wykończenia i komfort użytkowania. Perfekcyjnie!

Z biegiem lat potrzeby i oczekiwania klientów planujących zakup mieszkania przeszły ogromną transformację. W dalszym ciągu nie każdy może pozwolić sobie na „własnościówkę”. Obecnie poszukuje się mniejszych metraży w lepszej = niższej cenie. Oczywiście na wartość lokalu nadal wpływają takie czynniki jak lokalizacja, w/w metraż, oraz stan zastany, lecz tutaj też sprzedający mogą dostosować ofertę do możliwości. Interesuje Cię mieszkanie w nowym budownictwie czy w kamienicy? Wolisz przestrzeń gotową do zamieszkania czy do remontu? W centrum czy na obrzeżach? Możliwości jest wiele.

Małe mieszkania charakteryzują się maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni użytkowej. Czasem niemożliwe wydaje się znalezienie w takim metrażu miejsca na chociażby 2 pokoje. A jednak. Tutaj każdy centymetr zostaje rozsądnie zagospodarowany dzięki czemu pojawia się możliwość wydzielenia: przestrzeni dziennej z kuchnią, strefy sypialnianej, a czasem nawet małego kącika dla dziecka. Często dodatkową przestrzeń stanowi balkon lub mały taras. Jeśli ktoś preferuje przestrzeń otwartą oszczędzi sobie dodatkowych kosztów i może skupić się na kreatywnej aranżacji.

W przypadku deweloperki mieszkania pod klucz są przemyślane już w pierwszej fazie projektu. Rośnie zapotrzebowanie na nowe lokale – pojawia się inwestor, potem architekt tworzy szkice, ekipa wznosi konstrukcję, wydziela się piony, podłącza się instalacje stawia się ściany, układa podłogi. Mieszkania „na gotowo” projektowane są perspektywicznie. Stosuje się w nich takie rozwiązania jak: ściany działowe – które w prosty sposób można usunąć, mobilne elementy przedzielające pokoje, jasne kolory w celu optycznego powiększenia przestrzeni oraz kompaktowe schowki, chowane blaty, maskowane szafy itd. Mieszkanie jest proste w utrzymaniu, jest także funkcjonale i nowoczesne.

Kawalerki w kamienicy to metraże, które powstały najprawdopodobniej z podziału większych przestrzeni. Dawniej mieszkania liczyły nawet ponad 200 m2. Zamieszkiwali w nich lokatorzy dobrze usytuowani – mężowie stanu, prawnicy, politycy. Obecnie, ktoś kto potrzebuje większej przestrzeni do życia i pracy (i ma na to środki) stawia na domy wolnostojące lub apartamenty. Wróćmy jednak do kawalerek. Małe mieszkanie w kamienicy także ma ogromny potencjał – niewielką przestrzeń rekompensują wysokie sufity, zabytkowe zdobienia, sztukaterie oraz ogromne okna. Mieszkania te mają wyjątkowy klimat. Odnowienie wybranych elementów takich jak podłogi (parkiety lub deski) czy konserwacja mebli powodują, że dom zyskuje indywidualny charakter. Wyposażenie pokoi w nowoczesne, ale stylizowane sprzęty i meble może dopełnić całości. Można także łączyć style, bawić się kolorami. Wszystko po to, by poczuć się, że jesteśmy u siebie.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki