Moje zielone miasto

Miasto – często kojarzone z labiryntem budynków, plątaniną dróg i betonowymi placami. W upalne dni, spragnieni cienia w pośpiechu szukamy drzewa, by schronić się przed drażniącymi promieniami słońca. Zimą zaś, tracimy czas odśnieżając samochody z brudnego śniegu, by potem frustrować się stojąc w korku w drodze do pracy. Smog, spaliny, hałas i Ci wszyscy ludzie – niedospani, zmęczeni, gnający przed siebie w poczuciu zwątpienia. Czasem chce się stąd uciec. Może się wydawać, że tylko ucieczka poza miasto gwarantuje odpoczynek i obcowanie z przyrodą. Warto jednak wiedzieć, że okolica, w której mieszkasz również ma wiele do zaoferowania. Odetchnij i razem z nami poznaj zielone Katowice.

Czy wiedziałeś, że Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce? Ponad połowę tego górniczego obszaru zajmują parki, stawy i lasy. Niewiarygodne? A jednak! To tutaj niegdyś mieściła się prastara Puszcza Śląska, która zostawiła po sobie popularne rezerwaty przyrody: Las Murckowski i Ochojec.

Wypoczynek, można rozpocząć od rodzinnej wycieczki rowerowej po najpopularniejszych parkach miasta – Parku Kościuszki i Dolinie Trzech Stawów. Park Kościuszki zajmuje powierzchnię ok. 72 hektarów co czyni go jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie. Swoją stylistyką nawiązuje do ogrodów – parków angielskich. Znajduje się tu ponad 100 gatunków drzew oraz bogaty skład gatunkowy fauny – głównie ptactwo. Dolina Trzech Stawów natomiast nazywana przez wielu „katowickim Central Parkiem” to miejsce idealne na piknik, jazdę na rolkach lub romantyczny spacer. Znajduje się tu wodny plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia kajaków oraz aeroklub. W całym mieście jest blisko 180 kilometrów dróg i tras rowerowych oraz rozbudowana sieć wypożyczalni rowerów miejskich. Może czasem warto przesiąść się na jednoślad i zwiedzić okolicę?

Morawa, Borki I Hubertus. Mówi Ci to coś? Tak, to coraz popularniejsza dolina Pięciu Stawów, która lada moment ulegnie wielkiemu przeobrażeniu i stanie się kolejnym ulubionym miejscem na weekendowe wypady. Katowickie tereny stawowe powstałe na skutek działania kopalni już teraz zachwycają różnorodną roślinnością oraz czystością wód. Ten ponad 150 hektarowy obszar wzbogaci się o wiele atrakcji m.in. promenadę spacerową, nowe trasy rowerowe, pomosty dla wędkarzy czy kąpieliska. Czekamy z niecierpliwością!

Wiesz skąd można zobaczyć Tatry? Oczywiście z Hałdy w Kostuchnie! Jeśli nie masz lęku wysokości to koniecznie odwiedź to miejsce. Ze szczytu hałdy można „podglądać” pobliską kopalnię, ale również majestatyczną panoramę Beskidów. Szczyt jest prosty do zdobycia, więc nawet najmłodsi wędrowcy, z małą pomocą, mogą stać się bohaterami. Teren usypywany od 1900 roku doczekał się licznych nasadzeń naturalną roślinnością, dlatego stał się jedną z popularniejszych atrakcji Katowic.

Mówiąc o zdobywaniu szczytów nie można zapomnieć o popularnej Wandzie. Kim jest Wanda? Nie kim, a czym! Wanda to najwyżej położony punkt na mapie Katowic. Wzgórze Wandy to wzniesienie, które sięga 352 m n.p.m. Można je znaleźć w Lesie Murckowskim, który porośnięty jest m.in. 300 letnimi bukami.

Byłeś kiedyś w Nikiszowcu lub w Giszowcu? Nikiszowiec to nie tylko czerwona cegła familoków, ale również zielone dziedzińce pełne kwiatów, krzewów, urokliwych zakątków – zimą nadal nie traci swojego uroku. Nikiszowiec to ewenement na skalę światową. Giszowiec to miasto-ogród, który jest wariacją na temat ogrodów angielskich. Oba te projekty wyszły spod rąk Georga i Emila Zillmannów. Koniecznie zobacz je na żywo!

Tysiąclecie? Blokowiska? Tak, owszem, ale również tereny zielone. Zapraszamy do kompleksu rekreacyjnego przy stawie Maroko. Można tu znaleźć dużo zieleni, małą architekturę oraz udogodnienia dla aktywnych fizycznie.

Już wiesz, że aby obcować z przyrodą, nie musisz wyjeżdżać za miasto. Okazuje się, że tereny zielone dostępne są w zasięgu Twojego miejsca zamieszkania. Plac Koszutka, Skwer Alojzego Budnioka, Muchowiec, Skwer Zillmannów, ogródki działkowe – to jeszcze inne propozycje, które sprawiają, że miasto staje się ciekawsze. Władze Katowic na bieżąco starają się realizować szereg inwestycji, które mają za zadanie poprawiać komfort życia w aglomeracji. Polityka antysmogowa stawia na ekologiczne rozwiązania w każdym aspekcie w przestrzeni publicznej – od zagospodarowania dawnych górniczych przestrzeni w zielone parcele po transport, rozrywkę czy kulturę. Zakład Zieleni miejskiej dba o porządkowanie i zazielenianie różnych punktów przestrzeni miejskiej. Coraz częściej stawia się na naturalne rozwiązania – przyroda jest przecież najpiękniejszą ozdobą miasta, prawda?

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki