Miejska sztuka współczesna

„Dom Aniołów Stróżów”, „Matka Boska Szopienicka”, „Dziewczyna z karabinem” – Nie, To nie nazwy książek, które przeczytamy jednym tchem, nie poczujemy zapachu kartek, jednak doszukamy się historii. Głowę zamiast w dół uniesiemy w górę, a wokół rozchodzić się będą odgłosy miasta. O czym więc mowa?

Katowice to miasto wspaniałej modernistycznej architektury, którą jak się okazuje… Można wykorzystać na różne sposoby. Street art to jedna z najmłodszych rodzajów sztuki, jednak ściany starych budynków idealnie nadają się do jej tworzenia. Czy wiedzieliście, że Katowice możemy nazwać miastem murali? Pewnie doszły was pewne słuchy… Zaskoczeniem może być jednak fakt, że potrzeba dwóch dni by zobaczyć każdy z nich.

ul. 1 maja 87, Katowice – zdjęcie: https://murale.katowice.eu/

 

Wielobarwne, jedne większe, inne mniejsze, niektóre nieposiadające większego znaczenia, kolejne zaś kryjące historie bądź oddające hołd tatuaże, tyle że miejskie. A co jest w tym wszystkim najpiękniejsze? Że każdy może dodać od siebie własną interpretację- jak do każdego innego dzieła. Wielka galeria sztuki na otwartym powietrzu, w dodatku nic nas nie kosztująca. Czy może być coś lepszego?

Niby najmłodszy rodzaj sztuki, a jednak towarzyszący nam od początku. Przecież pierwsze rysunki powstawały w jaskiniach, malowane przez ludzi pierwotnych, a najstarsze z nich mają aż 40 tysięcy lat! Jednak skupiając się na naszym kraju, takie odkrycia zanotowano w późniejszym okresie, dobrym przykładem jest choćby kopalnia w Krzemionkach Opatowickich (niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego), gdzie pierwsze szkice węglem określa się na 3900 lat p.n.e.

We współczesnych czasach, znaki i napisy umieszczane na ścianach były formą buntu podczas I i II Wojny Światowej, ludzie byli niezadowoleni z dyktatury i panowania władzy. Najbardziej rozpoznawalnym znakiem był symbol Polski Walczącej. Pojawiały się też czasem miłe i pochlebne hasła o ówczesnych sportowcach i olimpijczykach.

ul. Bankowa 12a, Katowice – zdjęcie: https://murale.katowice.eu/

 

Kolejnym, dość aktywnym okresem był komunizm. Często malowano ogłoszenia informujące o marszach i spotkaniach, lecz głównie były to hasła krytykujące ówczesne władze.

Najbardziej bliski nam street art korzeniami sięga przełomu lat 60. i 70. XX wieku. W tym czasie najpopularniejsze było tagowanie i pisanie imion lub pseudonimów na murach lub w metrze. Poza tagowanem, równocześnie rozwijała się sztuka inspirowana popartem, która po raz pierwszy została doceniona w San Francisco w 1978 roku. I tak rozprzestrzeniało się „mazanie po ścianach”, porównywalne ze sztuką, w dodatku piękną.

W Polsce street art. rozpowszechnił się dopiero w latach 90, inspirowano się zagranicznymi magazynami i albumami przez co wiele dzieł wyglądało bardzo podobnie. Dopiero z czasem wzrastała odwaga i malunki stawały się coraz bardziej indywidualne.

ul. Kupca 14, Katowice – zdjęcie: https://murale.katowice.eu/

 

Nasze miasto doceniło młodych artystów i tak kilka lat temu zorganizowano pierwszą edycję Katowice Street Art Festiwal, który zagościł tutaj na dobre. Szare, zakurzone ściany przyozdabiają teraz różnorodne malunki. Od najweselszych jak np. mieszczące się w przejściu podziemnym pomiędzy Zawodziem i Bogucicami w okolicy Gwiazd rysunkowe postaci, przez artystyczne- trójwymiarowy mural przy ulicy 1 Maja, oddające hołd- znajduje się na ścianie rektoratu Uniwersytetu Śląskiego “Tańcząca z Atomami” upamiętniający Marię Goeppert-Meyer, po nostalgiczne jak „Tato nie płacz”, który przedstawia rysunek namalowany przez dziewczynkę dla swojego taty- górnika po protestach na Śląsku.

 

A jaki jest wasz ulubiony mural w Katowicach?

 

Jeżeli po dwudniowej wycieczce nadal będziecie czuli niedosyt od kilku lat Google dokumentuje i zbiera zdjęcia murali z całego świata, więc nasza podróż może trwać dalej.

 

ul. Oswobodzenia 6, Katowice – zdjęcie: https://murale.katowice.eu/

 

Projekt ma na celu upamiętnianie ulotnych, często niszczonych dzieł. Dzięki temu, że wszystkie murale umieszczone są na mapach Google, możemy urządzić sobie niesamowitą wirtualną wycieczkę w klimacie street artu.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki