Katowice – drugie najbardziej ekologiczne miasto w Polsce.

Jeszcze kilkanaście lat temu, W Katowicach, w niesamowitym tempie rozrastała się strefa przemysłowa, która znacznie wpływała w negatywny sposób na stan środowiska naturalnego nie tylko miasta, a również całego regionu.

Na zanieczyszczenia powietrza składają się zwykle pyły zawieszone, kwaśne gazy, ołów, dwutlenek siarki, tlenek węgla, tlenki azotu oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy benzopiren, które krążyły wokół nas każdego dnia. Szereg bardzo dużych inwestycji w Katowicach pozwolił wprowadzić innowacyjne rozwiązania i rozpocząć walkę z wszędobylskim smogiem.  Powstały i rozwinęły się liczne programy ekologiczne by wpajać odpowiednie wzorce już od najmłodszych lat.

W ostatnich latach Katowice zrobiły milowy krok w kwestii ekoodpowiedzialności. Jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziły „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej”, którego realizacja znacznie i regularnie przyczynia się do poprawy jakości powietrza w naszym środowisku. To jednak nie jedyne działania. Stare, spalinowe autobusy zostały zastąpione ich elektrycznymi odpowiednikami, znacznie rozwinęła się sieć rowerowa – 76 stacji, w których do dyspozycji mieszkańców i gości czeka ponad 600 rowerów.

Działaniem, które jest jednym z najgłośniejszych w ostatnim czasie w całej Polsce, jest wymiana starych pieców węglowych, na inne źródła energii. Jako jedno z niewielu miast w kraju, Katowice nie mają limitów na dotację, dlatego każdy kto złoży wniosek otrzyma dofinansowanie nawet do 10 000 zł, przez co w 2020 roku miasto przeznaczyło na ten cel aż 10 milionów złotych!

Kilka dni temu Fundacja Schumana prezentująca najbardziej ekologiczne polskie miasta ukazała ranking najbardziej zielonych (ekologicznych) miast w Polsce. Katowice zajęły w nim drugie miejsce, z różnicą zaledwie jednego punktu od zwycięskiego Lublina. To tylko potwierdzenie, że działania, które zostały podjęte przynoszą efekty i nie są zauważalne tylko w regionie. W rankingu znajdziemy również informację, że miasto wyróżniają jedne z najwyższych wydanych środków na poprawę jakości powietrza – w tym wymiany pieców. Opracowany został również program rozwoju OZE oraz aktywnie prowadzone są kampanie społeczne na rzecz czystego powietrza.

Ranking „Europolis” powstał w oparciu o analizę pięciu obszarów: indywidualnego transportu elektrycznego, transportu publicznego, działań na rzecz jakości powietrza, społeczności lokalnej oraz zdrowia publicznego.

 

Katowice!

 

Czy wiecie, że jest to jedno z najbardziej zielonych miast w kraju nie tylko pod względem ekologicznym?

Ponad 40% powierzchni miasta tworzą lasy, parki i zielone skwery, które są idealnym miejscem do rekreacji czy wypoczynku.

W lesie Murckowskim, który leży w centrum Katowic możemy spotkać 300- letnie pomniki przyrody.

 

Dolina Trzech Stawów, jest kolejnym, idealnym przykładem kompleksu nie tylko zieleni, a również zbiorników wodnych.

 

W niedalekim sąsiedztwie leży również Park Śląski, którego powierzchnia jest dwa razy większa od nowojorskiego Central Parku!

 

To miejsca, w których można spędzić czas zarówno w aktywny sposób, jak i odpocząć od zgiełku pobliskiego miasta.

Mimo nazywania miasta „betonową dżunglą” wychodzi na to, że Katowice są jej przeciwieństwem, a pomiędzy wieżowcami i kamienicami odnajdziemy miejsca pełne zieleni, w których spokojnie możemy oddychać pełną piersią.

 

A jakie jest Wasze ulubione, zielone miejsce w Katowicach?

 

źródło: katowice.eu

źródło: katowice.eu

 

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki