Brick Award

Co widzimy zamykając oczy i wyobrażając sobie kamienicę? Mury opowiadające historię, cegłę, drewno, a na tych bardziej okazałych liczne zdobienia.

Dziś skupimy się jednak na cegłach, a konkretnie na konkursie Brick Award i zeszłorocznym zwycięstwie pewnego katowickiego obiektu…

fot. Jakub Certowicz

 

Brick Award – czyli najpiękniejsze, nowe, ceglane budynki na świecie. W Polsce odbywa się od 2013 roku, a jego celem jest promowanie polskiej architektury oraz polskich architektów zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Wyłonieni zwycięzcy biorą udział w międzynarodowej edycji konkursu odbywającej się co dwa lata.

Konkurs zakłada możliwość zdobycia nagrody w pięciu różnych kategoriach, a także nagrody Grand Prix. Ten sam projekt można zgłosić tylko w jednej kategorii:

  • Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej oraz projekty mieszkaniowe zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.
  • Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe.
  • Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
  • Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne.
  • Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

Choć w tym roku wyłoniono już zwycięzców konkursu, powrócimy do zeszłorocznej edycji.

Do konkursu Brick Award 2020 zgłoszono 644 projekty z 55 krajów, a ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Wiedniu. Można się tylko domyślić jak wysoki poziom reprezentowały projekty nadesłane do oceny, a wybranie kilku z nadesłanych prac nie należało do najłatwiejszych. Po burzliwych naradach jury przyznało Nagrodę Główną w kategorii Sharing public spaces budynkowi Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, współprojektowanego przez trzy pracownie architektoniczne – barcelońską, warszawską i katowicką. A swoją decyzję uzasadnili słowami:

 

„Nagrodę przyznano za wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast. Za wrażliwość i kreatywność w wykorzystaniu charakterystycznych dla miejsca materiałów – ceramiki; za plastyczną delikatność, która pozwala współistnieć architekturze różnych epok; za trafne uchwycenie i oddanie w architekturze charakteru i nastroju miejsca.”

 

fot. Jakub Certowicz

 

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego jest tak zwaną plombą: doskonale został wpisany w gęstą zabudowę oraz zintegrowany z istniejącymi wcześniej obiektami. Budynek uzupełnia kwartał i pierzeję katowickiej ulicy Św. Pawła, dostosowując się do gabarytów istniejących wokół kamienic. Budynek wzniesiony jest z szarej cegły, dzięki czemu harmonijnie połączono nowy gmach z istniejącym już na działce, starym budynkiem mieszkalnym, który był po prostu typowym, śląskim familokiem.

Fasada wydziału stała się znakiem rozpoznawczym budowli, wykonana jest ona bowiem z setek ażurowych kształtek ceramicznych, która jest nie tylko współczesna, ale nadaje również śląskiego charakteru. Bardzo dużo uwagi poświęcono odpowiednim efektom świetlnym. Spójność całego budynku stanowi zastosowanie cegieł także w jego wnętrzu.

 

fot. Jakub Certowicz

 

Czytelne połączenie przestrzeni wejścia do budynku i wewnętrznego patio sprawia, że ulica przenika wręcz do budynku, a uczelnia wychodzi na ulicę.

W tegorocznych zwycięzcach nie znajdziemy żadnego z Katowickich budynków, jednak warto zobaczyć prace zwycięzców.

Wybierając się na spacer, warto odwiedzić okolice, w jakiej znajduje się Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i przyjrzeć się dokładnie zwycięskiemu budynkowi, na pewno jego widok zabierze dech w piersi.

 

A Wy jak zapatrujecie się na ceglane budynki? Lubicie nadawany przez nie klimat?

 

Źródłó: https://www.whitemad.pl/najpiekniejsze-nowe-ceglane-budynki-na-swiecie-top-5/

https://archinea.pl/wydzial-radia-i-telewizji-im-krzysztofa-kieslowskiego-uniwersytetu-slaskiego/

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki