Wieczór z kamienicą

Wieczory stają się coraz dłuższe i chłodniejsze. Często jesień kojarzy nam się z delikatną zmianą trybu życia. Długie spacery by zebrać ostatnie promienie słońca zamieniają się na koc i kubek z gorącą herbatą, a przy tym towarzyszy nam książka lub film.

No właśnie… Ale co oglądać? Chyba każdemu z nas zdarzyło się przeglądać Internet w poszukiwaniu filmu, który by nas zainteresował. Podpowiemy Wam kilka tytułów, w których możecie zobaczyć zapierające dech w piersiach kamienice i ich wnętrza, które przy okazji mają ciekawą fabułę.

Okno na podwórze (1954)

Kiedy fotograf L.B. 'Jeff’ Jeffries (James Stewart) łamie nogę i zostaje przykuty do wózka inwalidzkiego, jego obsesją staje się obserwowanie życia prywatnego sąsiadów. Podejrzewając pewnego sprzedawcę o zamordowanie żony, Jeffries prosi swoją przyjaciółkę – bywającą w towarzystwie, elegancką kobietę (Grace Kelly) – aby pomogła mu ustalić rzeczywisty bieg wydarzeń. Wydarzeń, które doprowadzą do jednego z najbardziej emocjonujących zakończeń w historii filmu.

Choć film ma swoje lata na pewno nie będziecie znudzeni ani przez chwilę. Film trzyma w napięciu dosłownie przez każdą minutę oglądania, a zabiegi jakie zastosował reżyser pozwalają również na własną interpretację. Z ona widzimy piękne nowojorskie kamienice. To obowiązkowa pozycja na jesiennej liście.

https://www.filmweb.pl/film/Okno+na+podw%C3%B3rze-1954-1324

Dziecko Rosemary (1968)

Rosemary Woodhouse (Mia Farrow) jest młodą gospodynią domową, która pragnie założyć rodzinę ze swoim mężem Guyem (John Cassavetes). Para wprowadza się do będącego ikoną nowojorskiego budynku o nazwie Bramford. Młodzi zaprzyjaźniają się tam z ekscentrycznym starszym małżeństwem – Romanem (Sidney Blackmer) oraz Minnie (Ruth Gordon) Castevetami. Niedługo później Rosemary zachodzi w ciążę. Niestety w jej życiu zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a najbliżsi znajomi po kolei znikać…

Reżyserowi Romanowi Polańskiemu udało się w tym satanistycznym thrillerze skompletować obsadę, która wznosi się na wyżyny aktorskiego kunsztu.

To wybitne dzieło polskiego reżysera, które wpisze się w najbardziej wymagające gusta filmowe.

https://www.filmweb.pl/film/Dziecko+Rosemary-1968-1104

Delicatessen (1991)

„Delikatesy” to dziejąca się w niedalekiej przyszłości, surrealistyczna opowieść o mieszkańcach pewnej kamienicy. Wszyscy są klientami znajdujących się na parterze Delikatesów, których zapasy w mięso rosną wraz ze zniknięciem kolejnego lokatora kamienicy. Pewnego dnia do kamienicy przybywa Louison (Dominique Pinon), młody bezrobotny artysta cyrkowy, którego właściciel kamienicy i Delikatesów zatrudnia jako złotą rączkę. Czy przed rzeźnickim nożem uchroni go miłość Julie, córki bezwzględnego rzeźnika?

To film dla osób lubiących czarny humor. Trzeba przyznać, że główny wątek filmu jest dość kontrowersyjny. Jednak liczne nagrody zdobyte przez to dzieło mówią same za siebie. Idealny dla fanów groteski.

https://www.filmweb.pl/film/Delicatessen-1991-30859

Czwarte piętro (1999)

Młoda dziewczyna, Jane Emelin ( Juliette Lewis )projektantka wnętrz wprowadza się do dziwnej starej kamienicy, do mieszkania odziedziczonego po swojej babce. Jej partner Greg Harrison ( William Hurt ), telewizyjny prezenter pogody czuje się zawiedziony, że nie zamieszkają razem. Od parteru do ostatniego piętra dom zamieszkują dziwaczni ludzie, szczury, robactwo. Seria dziwnych wydarzeń ma skłonić Jane do opuszczenia mieszkania, ale ona jest gotowa bronić swej wolności nawet gdyby miała za to zapłacić życiem.

To obowiązkowa pozycja dla każdego fana thrillerów. Emocjonująca fabuła, zagadka i zaskakujące zakończenie to rzeczy, które dostaniemy podczas oglądaniu tego filmu.

https://www.filmweb.pl/film/Czwarte+pi%C4%99tro-1999-4817

Kamienica w Madrycie (2000)

Pewnego pięknego dnia czterdziestoletnia Julia, biegająca od jednego klienta do drugiego dostaje kolejne zlecenie. Musi sprzedać mieszkanie w kamienicy, której właściciel właśnie zmarł. W czasie oględzin znajduje tam nie mniej nie więcej tylko 300 milionów peso. Kto jest ich właścicielem? Ale to dopiero początek jej kłopotów. Teraz do akcji wkraczają wzburzeni i zawistni sąsiedzi podburzani przez wrednego administratora, który ma w tym wszystkim własny interes.

Film nie bez powodu został wyróżniony licznymi nagrodami. Gra aktorska, w filmie jest na niesamowicie wysokim poziomie. Doskonały film, który poprawi nam nastrój.

https://www.filmweb.pl/film/Kamienica+w+Madrycie-2000-38637

666 Park Avenue (2012)

Pod złowieszczym adresem 666 Park Avenue wszystko o czym marzysz może być twoje. Dla mieszkańców The Drake, mogą być one spełnione dzięki uprzejmości tajemniczego właściciela budynku, Gavina Dorana (Terry O’Quinn). Kiedy Jane van Veen (Rachael Taylor) i Henry Martin (Dave Annable), idealna młoda para ze Środkowego Zachodu, przeprowadzają się do tego zabytkowego domu, zaczynają doświadczać zjawisk nadnaturalnych oraz odkrywają czające się w nim zło.

Ostatnia pozycja to serial, który zrobi na Was niesamowite wrażenie. Wciągająca fabuła sprawia, że nie chcemy przestawać oglądać i puszczamy odcinek za odcinkiem…

https://www.filmweb.pl/serial/666+Park+Avenue-2012-645413

 

Spędźmy wspólny wieczór… Na naszej liście każdy znajdzie pozycję dla siebie. Prócz ciekawych wątków, w trakcie oglądania zobaczymy też to, co my kochamy najbardziej – Piękne kamienice. Dajcie znać który z powyższych filmów podobał Wam się najbardziej.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki