Jak urządzić wysokie mieszkanie w kamienicy?

Pierwsze co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o mieszkaniu w kamienicy to wysokie, przekraczające często 3 metry, przestrzenne pomieszczenia. Dla jednych jest to niespełnione marzenie, dla innych ogromny problem aranżacyjny. Przygotowaliśmy dla Was kilka podpowiedzi, jak wykorzystać przestrzeń, jaką oferują kamienice i wskazówki, które warto wykorzystać podczas aranżacji.

Największą zaletą wysokiego sufitu jest poczucie swobody i przestrzenności. Wbrew pozorom, nie musimy wypełniać całych pomieszczeń by uzyskać wspaniały efekt. Wręcz przeciwnie. Decydując się na minimalizację dodatków i elementów wyposażenia wnętrze stanie się jaśniejsze i da nam uczucie nieskrępowania.

Mając jednak do dyspozycji niestandardową wysokość pomieszczeń możemy zdecydować się na rozwiązania, które nie były by zbyt korzystne w niższym mieszkaniu. Jeśli jesteś zagorzałym fanem czytania, możesz zaaranżować własną biblioteczkę, tym samym wprowadzając niesamowity klimat do swojego mieszkania.

Jeśli jednak nie chcesz wykorzystywać całej przestrzeni, a nawet myślisz o optycznym pomniejszeniu swoich pomieszczeń, możesz wykorzystać kilka kolorowych sztuczek.

Stawiając na ciemną podłogę i sufit w podobnym kolorze stworzysz efekt stropu, który sprawdzi się doskonale w loftowych czy rustykalnych wnętrzach. Decydując się na takie rozwiązanie, wybierz jaśniejsze kolory ścian.

Wysoki sufit mogą pomóc nam obniżyć poziome pasy, które możemy namalować na ścianie. Możliwość wykorzystania całej palety barw wpisze się w niemal każdy styl wnętrza.

Poziomy kolorystyczne można zastosować również w inny sposób. Stosując jeden kolor bądź wzór do poziomu drzwi lub okien, wyżej możemy wykorzystać inny kolor. Taki podział możemy też łatwo stworzyć, stawiając na powracającą do łask boazerię.

Ciekawym rozwiązaniem może być postawienie antresoli, co staje się coraz bardziej popularnym działaniem. Sprawdza się szczególnie w mieszkaniu, w którym potrzebny jest dodatkowy pokój. Stanowi doskonałe połączenie dołu i góry, dzięki otwartemu wyglądowi, jednocześnie nie zmniejszając powierzchni. W zależności od zapotrzebowania może być wykorzystana jako sypialnia, pomieszczenie biurowe, biblioteczka z kącikiem do czytania, garderoba czy pokój dla gości. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą na swobodne korzystanie z niej. Jeśli ma się tam znaleźć sypialnia dobrze, aby miała przynajmniej półtora metra wysokości, jeśli jednak przeznaczymy ją na biblioteczkę albo gabinet najlepiej zachować 2 metry wysokości. To zapewni komfort użytkowania tej przestrzeni bez obijania głowy.

Przy wysokich sufitach kluczowym elementem jest również oświetlenie. Takie przestrzenie mają zwykle wysokie okna, przez co wpuszczają do mieszkania mnóstwo naturalnego światła. Jeśli jednak nie będzie go wystarczająco dużo i niezbędne będzie doświetlenie pokoju – nic ma się o co martwić. Instalacje z lamp zawieszone na różnych wysokościach, nawet w pewnym chaosie mogą  stanowić niezwykłą propozycję designerskiego wnętrza. Możesz skorzystać także z masywnych rozwiązań, które w innych pomieszczeniach, by je po prostu przytłoczyły, są to np. rozłożyste żyrandole powieszone na długich kablach.

W przypadku, kiedy chcesz obniżyć pomieszczenie, można zastosować oświetlenie punktowe – tutaj sprawdzą się halogeny koncentrujące snop światła ku dołowi.

Wysokie mieszkanie w kamienicy czy apartament w wyższym standardzie często stwarza wręcz idealną przestrzeń do aranżacji w loftowym i industrialnym stylu. Głównie dlatego, że ich cechą charakterystyczną są wysokie pomieszczenia ze względu na inspirację opuszczonymi fabrykami czy magazynami. Jeśli dysponujemy wnętrzem z wysokim sufitem i sporymi oknami, zastanówmy się nad tym, czy taki styl nie będzie najlepszą opcją. Takie elementy jak stonowana kolorystyka, designerskie industrialne meble, minimalistyczne wnętrza i nowoczesna forma mogą być przepisem na stworzenie ciekawego i funkcjonalnego jednocześnie mieszkania. Nie bójcie się więc stawiać na nietypowe element i bawcie się powierzchnią, którą macie do wykorzystania, a na pewno stworzycie spersonalizowane, oryginalne wnętrze.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki