Drugie życie mebli z PRL

Całkiem niedawno skończyła się epoka, którą pamiętają nie tylko nasi dziadkowie czy rodzice. Sami, częściowo w niej uczestniczyliśmy – przez jednych znienawidzona, a przez innych kochana – Polska Rzeczpospolita Ludowa. Na ulicach nadal mijamy pozostałości budynków w postaci bloków mieszkalnych. Jeśli zajrzymy do piwnicy czy mieszkania dziadków, powinniśmy odnaleźć pozostałości PRL- u w postaci przedmiotów i mebli. Jeszcze na kilka lat wstecz każdy z nas pozbywał się staroci z tej epoki, a dziś z własnej woli przeszukujemy Internet, by znaleźć podobne, odnowione wyposażenie. Co sprawia, że dziś młodzi ludzie chcą przywracać dawną świetność starym wzorom mebli?

W trendach wnętrzarskich, tak samo jak w przypadku odzieżowych moda przemija, natomiast pozostaje tylko styl. Niektóre elementy w szybkim tempie stają się wyjątkowe i ponadczasowe, o innych zapomina się po jednym sezonie. Wyróżniamy jednak także te, które po wielu latach powracają ze zdwojoną siłą. Tak właśnie jest w przypadku mebli z PRL-u. Wyposażenie z tamtego okresu odznacza się dużą wyjątkowością. W tamtym czasie podczas urządzania wnętrz kierowano się głównie dostępnością mebli na rynku. Nie można było tak jak teraz, wybrać się do sklepu i przebierać pośród modeli marzeń do urządzenia swojego mieszkania. Bardziej chodziło o funkcjonalność i o to, by pomieścić w nich rzeczy wszystkich domowników. Nie było większego problemu z zakupem wybranego wyposażenia, jednak wszystko było do siebie bardzo podobne. Wielu Polaków w swych domach miało wręcz identyczne umeblowanie, np. wykończone wysokim połyskiem meblościanki. To sprawiło, że PRL-owski wystrój stał się symbolem tamtych czasów i nie sposób pomylić go z żadnymi innymi.

źródło

Zabudowy meblowe wyprodukowane w latach 60 – 80. XX wieku posiadają bardzo dużo cech, których brakuje dzisiejszym, nowoczesnym meblom. Przede wszystkim mowa tutaj o trwałości. Te PRL-owskie charakteryzują się solidnością, którą można się cieszyć przez wiele lat. Ze względu na swoją formę są bardzo uniwersalne i sprawdzą się we wielu typach wnętrz. Można je skomponować z wieloma akcesoriami i elementami z różnych stylów, tak, by nadać pomieszczeniu unikalny charakter. Najbardziej istotnym argumentem odpowiadającym na pytanie, dlaczego warto podejmować się renowacji wyposażenia jest ekologia. Odnawianie starych mebli wpisuje się w ideę zero waste, w myśl ograniczenia kupowania nowości. Odnawiając – zamiast kupując nowy mebel – nie będziemy generować odpadów, przez co dołożymy swoją własną cegiełkę do ochrony naszej planety.

W poszukiwaniu mebli warto wybrać się na giełdę staroci, przejrzeć lokalne sklepy z antykami lub wejść na dawno nieotwierany strych w domu rodziców lub dziadków. W Internecie bezproblemowo można znaleźć aukcje z takimi meblami, ponieważ w przeciągu ostatniego roku stały się bardzo popularne. Wiele osób oddaje je również za darmo.

Kiedy znajdziemy już wymarzony mebel warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Internet i czasopisma są pełne metamorfoz takich perełek, można więc do nich sięgnąć po odrobinę inspiracji.

Zabierając się za renowację mebli, najpierw oceń ich stan techniczny, dzięki temu będziesz mieć możliwość rozplanowania wszystkich działań i dobierzesz do nich odpowiednie narzędzia. Meble pochodzące z czasów Polskiej Republiki Ludowej pokryte są warstwą bardzo odpornego lakieru, który jest trudny do usunięcia. Należy to robić tak, aby przy odnawianiu nie naruszyć delikatnego forniru – czyli drewna pełniącego funkcję dekoracyjną, który nadaje niezwykle szlachetny wygląd meblom.

źródło

Przed usunięciem powłok odpowiednio przygotuj mebel do czyszczenia rozkręcając go na części, tak, by dostać się w mniej dostępne miejsca. Do ściągnięcia lakieru możesz wykorzystać szlifierkę, tradycyjny papier ścierny oraz środki chemiczne, które sprawią, że powłoki pęcznieją i są łatwiejsze do usunięcia za pomocą szpachelki lub opalarki.

Po usunięciu starych powłok konieczne będzie pozbycie się wszelkich ubytków. Delikatne zmiany można zamaskować korzystając z odpowiedniej szpachli, jednak duże dziury wymagają doklejenia fragmentów materiału.

Kolejnym etapem jest szlifowanie wykończeniowe, które przygotuje mebel do malowania. Podczas szlifowania z łatwością można pozbyć się zaległych resztek lakieru i szpachli. Podczas szlifowania doskonale sprawdzi się papier ścierny wysokiej gradacji.

Ostatnim, najbardziej wyczekiwanym etapem jest malowanie. W zależności od oczekiwanego efektu możesz wykorzystać emalię do drewna, która wraz z woskiem zapewnią jednolite pokrycie i zabezpieczy warstwę dekoracyjną. Jeśli jednak drewno ma być bardziej widoczne, warto postawić na malowanie olejem, lakierem lub woskiem. Korzystając z oleju można nadać meblom naturalny efekt, wosk doda gładkości i satynowego połysku, natomiast lakier pozwoli uzyskać największy połysk.

Renowacja mebli pozwala na uzyskanie bardzo modnego wyposażenia wnętrza, przy wykorzystaniu minimum wysiłku. Stawiając na proste i tanie rozwiązania, oszczędzisz wiele pieniędzy, nie musząc inwestować w nowe meble. Odnowienie to sposób na oryginalne komody, kredensy czy krzesła, które nadadzą niesamowitego charakteru każdemu pomieszczeniu. Fajne jest to, że takiego samego mebla nie spotkasz nigdzie indziej – tylko we własnym domu.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki