Idealna kuchnia w małym mieszkaniu

Małe mieszkanie wymaga urządzania go z głową. Aranżacja niewielkiej powierzchni może sprawić nam pewne trudności, ale i dużo radości. Pewne jest jedno – jest możliwa! Najważniejsza jest funkcjonalność wszystkich pomieszczeń, a przede wszystkim mądre i sprytne jej wykorzystanie. W małym mieszkaniu niekiedy jesteśmy ograniczeni na tyle, że kuchnia nie znajduje swojego osobnego pomieszczenia. W tym przypadku to co możemy zrobić, to zaaranżowanie aneksu kuchennego. Podczas tej przygody na pewno przyda nam się duża doza kreatywności.

Zarówno kuchnia, jak i salon są pomieszczeniami, w których spędzamy najwięcej czasu. W kuchni gotujemy, przyrządzamy napoje, natomiast w salonie spędzamy czas wolny, odpoczywamy czy przyjmujemy gości. Choć możliwości ciekawych aranżacji na spójne połączenie salonu z kuchnią nie brakuje, może wymagać od nas nieco wysiłku. Przede wszystkim musimy pamiętać, by nie różniły się od siebie za bardzo. W pokoju dziennym przejście od strefy roboczej, czyli aneksu kuchennego, do wypoczynkowej powinno być łagodne. Ważne, by zadbać o dopasowane stylistyczne i kolorystyczne zarówno mebli w aneksie kuchennym i salonie jak i dopasować kolorem ściany i podłogi. Do dzisiaj, aby oddzielić strefę kuchenną od salonu wykorzystuje się dwa różne materiały np. w części salonu panele, a w kuchni – płytki. Zabawa kolorami równie dobrze może połączyć obie przestrzenie, możemy na przykład kolor ścian w salonie dobrać do płytek, które położymy w części kuchennej.

Doskonałym pomysłem na wydzielenie przestrzeni będzie zaprojektowanie aneksu wraz z wyspą, która stanie się oczywistą granicą pomiędzy funkcjami jakie będą pełnione w pomieszczeniu. Odpowiednie zabudowanie wyspy oraz dobór odróżniającego się od całej reszty pomieszczenia wystroju może wręcz zastąpić ścianę działową. Jednak to rozwiązanie sprawdzi się tylko w większych pomieszczeniach. Wyspa znacznie zmniejszy przestrzeń wnętrza. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie – na czym zależy nam bardziej? Na większej powierzchni salonu, czy na wyrazistym oddzielenia od kuchni, co jednak może również mieć zastosowanie w postaci np. dodatkowego blatu roboczego czy miejsca na spożycie posiłków. Wiele osób decyduje się również na umieszczenie zlewozmywaka lub płyty indukcyjnej na wyspie.

Zamiast wyspy możemy wybrać stół jadalniany z krzesłami. Tak samo jak wyspa może on całkowicie różnić się od całości wnętrza, tym samym oddzielając dwie strefy pokoju dziennego. Wariant z rozsuwanym stołem to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się dla osób lubiących przebywać w większym gronie przyjaciół.

Jeśli jednak nie chcemy oddzielać kuchni od salonu w wyraźny sposób, ciekawym rozwiązaniem może okazać się składany, chowany blat, który po rozłożeniu da nam dodatkową powierzchnię np. do przygotowania posiłków, stając się całkowicie niewidocznym, kiedy zostanie złożony.

Niezależnie od wielkości aneksu kuchennego, musi on spełniać wszystkie swoje podstawowe funkcje. Warto zdecydować się na nieco większą inwestycję i wybrać meble robione na wymiar. To rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie miejsca do przechowywania do maksimum, a pomogą w tym nowoczesne rozwiązania takie jak m.in. szafki typu cargo.

Podczas projektowania warto zwrócić szczególną uwagę na elementy, takie jak rury, grzejniki, gniazdka elektryczne, które mogą mieć duży wpływ na rozmieszczenie sprzętów.

By zwiększyć powierzchnię roboczą w aneksie kuchennym tradycyjną płytę można zastąpić dwupalnikową. Ma ona zaledwie 30 cm szerokości, nie zabiera więc zbyt dużo miejsca. Wybierając zlewozmywak do małej kuchni warto zastanowić się nad modelem o nieregularnym kształcie, dopasowanym dokładnie do warunków pomieszczenia. Dwie różnej wielkości komory mogą okazać się bardziej użyteczne niż jedna, szczególnie, jeśli nie możemy pozwolić sobie na zmywarkę. Godną uwagi opcją są także zlewozmywaki z koszykami, które pełnią funkcję ociekacza.

Wydawać się może, że okap przy małym aneksie kuchenny jest zbędny – nic bardziej mylnego! Odpowiednio dobrany okap to sprzęt, bez którego kuchnia bez wentylacji naturalnej nie może się obejść. Urządzenie usunie kuchenne zapachy, tłuszcz oraz nadmiar wilgoci z powietrza, które mogłyby osiadać w salonie. Przy zakupie warto wybierać okap posiadający dwa tryby – wyciągu i pochłaniacza.

Wyciąg zasysa i wyrzuca na zewnątrz zużyte powietrze wymieszane z parą i drobinkami tłuszczu do przewodu kominowego, natomiast pochłaniacz pobiera z pomieszczenia nieświeże powietrze nasycone zapachami i parą, następnie oczyszcza je i z powrotem wprowadza je do pomieszczenia.

Warto również skupić się na detalach. Fronty szafki pod telewizor w pokoju dziennym takie same jak w aneksie kuchennym będą spajać całą aranżację utrzymując harmonię w pomieszczeniach. W taki sam sposób będą spełniać się różnorodne dodatki w obu strefach, w tej samej tonacji kolorystycznej. Warto wprowadzić do powierzchni lustra, które nie tylko optycznie powiększą całą przestrzeń, a również nadadzą ciekawy efekt.

Ważne jest, by niezależnie od obowiązujących trendów, stawiać na to, co najlepiej pasuje do naszego stylu życia i indywidualnego poczucia estetyki. Dzięki temu powstanie wnętrze, które pokochamy i z przyjemnością spędzimy w nim czas. Nie można jednak zapominać o podstawowych zasadach i podążać według wskazówek, by uniknąć niepożądanych błędów.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki