Styl marokański – hit czy kicz?

Kultura odległych zakątków świata od zawsze była dla nas niezwykle interesująca i inspirująca. Dostępność do coraz to bardziej egzotycznych podróży zaczęła przynosić ze sobą orientalne motywy wdzierające się do naszych wnętrz, a europejski minimalizm ustępował miejsca całkowicie odmiennym stylom. Jednym z nich jest styl marokański, który kojarzy się z orientem, w pełni tego słowa znaczeniu. Przepiękny afrykański klimat, rozległe, pustynne pejzaże, kolorowe, pachnące przyprawy, morze, palmy, aromatyczne jedzenie – to właśnie Maroko.

Styl marokański jest jednym z najbardziej barwnych, wnętrzarskich trendów. Jeśli mieliście kiedykolwiek okazję przebywać na marokańskim targu z pewnością otaczała was cała feeria kolorów i przeróżnych orientalnych wzorów. Marokańskie wzornictwo może skutecznie urozmaicić nasze wnętrza, nawet jeśli są w całkowicie innym stylu. Jeśli boimy się przesady, można zacząć od kilku akcentów i jednej mocniejszej barwy, bądź jednego, fantazyjnego wzoru, a nasze wnętrze zyska orientalny ton. Jeśli jesteście odważniejsi i doskonale czujecie się wśród pstrokatych kolorów możecie szaleć do woli.

Dobierając kolorystykę naszych pomieszczeń musimy jednak uważać by nie przesadzić. To, co wygląda doskonale w ostrym słońcu Maroka, u nas, w nadmiarze, może sprawiać kiczowate wrażenie. W kraju dominują czerwienie, pomarańcze, żółcie, ale też kolor drewna. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Niebieski kolor w różnych odcieniach – od błękitu, aż po ciemne granaty – równie doskonale nawiązuje do marokańskiego stylu. Podobnie jest z beżami i brązami. Intensywność barw możemy zrównoważyć bielą. W niewielkich wnętrzach najbezpieczniej postawić właśnie na nią, a kolory zachować tylko dla dodatków: wzorzystych poduszek, ręcznie tkanych dywanów i koców czy arabskiej ceramiki. Biel powiększy nasze wnętrze, a kolorowe dodatki i tak wprowadzą niesamowity nastrój.

Najczęściej wykorzystywanym elementem wprowadzanym we wnętrza, od razu kojarzącym się nam z Marokiem, jest tamtejsze wzornictwo. Są to głównie ornamenty inspirowane naturą. Doskonale współgrają one z żywymi barwami, nie tworząc we wnętrzu wrażenia przytłoczenia. Najpopularniejszym, ze wzorów jest marokańska koniczyna, która została maksymalnie uproszczona i unowocześniona, przyjmując jednak różne formy, chętnie wykorzystywane w urządzeniu wnętrz w Europie. Koniczynę lub inaczej mówiąc – arabeskę, w Maroko spotkać można na każdym kroku. Jest to motyw bardzo uniwersalny, który z łatwością przeniesiemy do wielu wnętrz w różnym stylu. Możemy „przemycić” go przede wszystkim za pomocą tekstyliów takich jak poszewki na poduszki, zasłony, dywany, czy przy pomocy ceramiki – płytek podłogowych, ozdobnych waz, mozaik, talerzy. Orientalny akcent naszemu wnętrzu możemy również nadać wykorzystując do tego zwiewne, tiulowe zasłony i baldachimy. Nie musisz jednak specjalnie szukać dodatków z typowo marokańską ornamentyką. Nowoczesne, geometryczne wzory także doskonale wpiszą się w ten rodzaj aranżacji. Nawet rzeczy takie jak listwy wykończeniowe mogą urozmaicić wnętrze pod względem walorów dekoracyjnych. Te, wysokie, wymyślne, wysoko stylizowane, będą świetnie współgrały z innymi ozdobami wnętrza, nie tracąc tym samym na swojej funkcjonalności.

W stylu marokańskim proste formy najczęściej mieszają się z fantazyjnymi zdobieniami. W Maroko znajdziemy bardzo charakterystyczne, masywne meble, które tworzone są z drewna cedrowego, zwykle posiadając bogate zdobienia w postaci wyżłobień. Mogą występować one w znacznie uproszczonej formie, jednak wtedy wykorzystuje się w nich żywe kolory. Bardzo często ich elementem rozpoznawczym są również ażurowe wstawki, które dodają finezji i orientalnego charakteru. By dodatkowo nawiązać do egzotycznego stylu możemy wyposażyć dom w takie meble jak pufy oraz ottomany, a także taborety i stoliki o różnych rozmiarach, które znajdziemy w każdym, typowym, marokańskim domu. Jest to hołd oddany krajowej tradycji picia herbaty.

Pamiętajmy jednak, że urządzając marokańskie wnętrze, łatwo jest ulec pokusie przesady. Sposobem na stworzenie bardziej harmonijnego wnętrza jest stonowanie kolorów z wykorzystaniem jedynie bogactwa wzorów i materiałów, zachowując przy tym nieco baśniowego klimatu orientu. Przygotowaliśmy listę sprawdzonych dodatków, które bez wątpienia pomogą wam wprowadzić wymarzony, orientalny wygląd pomieszczeń:

– Dywan (a najlepiej kilka) w stylu marokańskim – kompozycje z małych i dużych barwnych, dywanów z ornamentami, zachodzących na siebie są rozwiązaniem idealnym. Mnogość wzorów i kolorów odwzorowują idealnie arabski charakter. Możecie przeszukać piwnice dziadków w poszukiwaniu wzorzystych dywanów. Może wśród kurzu znajdziecie swoją perełkę?

– Marokański klim – to tkanina dekoracyjna wykonywana ręcznie z wełny lub lnu, która już od starożytności ozdabia ściany i podłogi domów. Tkaninę można wykorzystać w nieco mniejszej skali, na przykład w formie, bardzo popularnych ostatnio makram.

– Rozeta – okrągłe ozdobne elementy na tkaninach będą świetnie wprowadzały orientalny nastrój. Wszystkie dodatki z pięknymi wzorami są mile widziane. Ważne jest, by zbytnio nie mieszać wybranych wzorów i dobierać dodatki tak, by wszystko ze sobą pięknie współgrało.

– Barwna ceramika – to jeden z najważniejszych punktów podczas aranżacji wnętrza w stylu marokańskim. W kuchni warto zainwestować w ceramiczną, kolorową zastawę i inne kuchenne gliniane dodatki. Możesz wybrać kilka kolorowych zestawów i mieszając je ze sobą tworzyć nowe, oryginalne zestawienia.

– Będąc już przy ceramice nie można nie wspomnieć o płytkach ceramicznych. Jest to element, dzięki któremu bardzo łatwo możemy poczuć się jak w Maroko. Wprowadzając je do łazienki i/lub kuchni niesamowicie urozmaicą nasze mieszkanie. W wielu marketach budowlanych są dostępne przez cały czas i bez problemu dobierzesz wzór pod wybrany kolor.

– Świeczniki i lampiony – to absolutny must have! Możesz wybierać ich różne formy – szklane, drewniane, w formie witraży jak i te ażurowe. Im bardziej kolorowe i wzorzyste tym lepiej! Światło padające z takiego lampionu będzie nadawać bardzo egzotyczny charakter całemu pomieszczeniu.

– Nie zapominaj o mozaikach! To wyjątkowa dekoracja, wykorzystywana od starożytności. Może być naszym przewodnim motywem kolorystycznym lub tonującym całe pomieszczenie. Dostępne na rynku oferty pozwalają na przebieranie i wybieranie tego co najbardziej nam się spodoba. Bez problemu znajdziesz mozaiki metalowe, ceramiczne, kamienne, szklane, a nawet i drewniane. Nie musisz więc ograniczać swojej wyobraźni.

– Zrezygnuj z plastiku – styl marokański to przede wszystkim nawiązanie do natury, Staraj się wybierać materiały takie jak cegła, metal, drewno czy szkło. Unikniesz tym samym kiczowatego efektu.

– Tapeta z koniczyną marokańską – jeśli budżet jest ograniczony, a pragniesz wprowadzić egzotyczny, marokański styl do swojego wnętrza będzie to rozwiązanie idealne. Bez większego wysiłku odmienisz swoje wnętrze i nadasz mu zupełnie nowego charakteru.

– Doskonałym uzupełnieniem, w naszym domu mogą stać się nie tylko dodatki wizualne, a również zapachowe świece, woski i kadzidełka, które wypełnią wnętrze wonią przypraw, ciężkich arabskich perfum i roślin, których nie spotyka się w Europie.

Styl marokański doskonale sprawdzi się nie tylko w salonie, ale także w kuchni czy sypialni.

Głębokie brązy, mocna czerwień, glina to barwy kojarzące nam się z typową, afrykańsko – arabską kuchnią. Wprowadzając turkus, biel czy odcienie beży nawet w postaci kubków, ściereczek czy zastawy ożywisz ja jeszcze bardziej wprowadzając klimat orientalnej, wypełnionej egzotycznymi przyprawami kuchni. Mozaika czy wzorzyste płytki również urozmaicą całe wnętrze. Uchwyty szafek możesz wymienić na metalowe, stylizowane na postarzałe. Zwieńczeniem całości aranżacji mogą być ustawione na parapecie lampiony i kolorowe wazony. Wybierając lampy, postaw na te ażurowe lub witrażowe, które dodatkowo „uegzotycznią” pomieszczenie. Możesz również zdecydować się na świeże zioła w glinianych doniczkach.

Sypialnia w stylu marokańskim może przybierać naprawdę różnorodne warianty w zależności od tego jak intensywny efekt chcemy osiągnąć. Jest to równie największe pole do popisu. Można zaaranżować łoże z baldachimem jak z baśni, kolorowe, ustrojone nie tylko bogatą ornamentyką, ale także żywimy roślinami. Możesz też nadać aranżacji bardziej nowoczesnego stylu i zdecydować się np. na ażurowy zagłówek łóżka i dodatki w kolorze intensywnej czerwieni. Doskonałym wyborem będą też lekkie, przewiewne tkaniny, które w zależności od nas mogą być zarówno kolorowe jak i białe. Ogromną rolę w marokańskiej sypialni odgrywają wzorzyste poduszki. Wprowadź do sypialni ogromne kwiaty, nastrojowe świeczki, kadzidła, a wchodząc do sypialni poczujesz się jak w Maroku.

Styl marokański doskonale komponuje się z nowoczesnością i jest to zabieg często stosowany przez projektantów wnętrz. Stąd wywodzi się także styl scandi boho czy natural bohemian. Pamiętaj, że styl marokański to natura i harmonia. Nie bój się łączyć mocnych kolorów z wzorzystymi dodatkami, baw się podczas urządzania i wyczaruj swoje wymarzone wnętrze. Dla nas, styl marokański to absolutny hit!

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki