Przestrzeń szyta na miarę

Mieszkanie w kamienicy to niekończące się możliwości aranżacyjne? Tak, podpisujemy się obiema rękami pod tym stwierdzeniem. Przestronne pomieszczenia pachnące historią aż proszą się, aby wykorzystać ich potencjał i stworzyć na każdym metrze coś wyjątkowego. Szalony eklektyzm? Kamieniczna sztukateria? Urocze detale? Ściany i posadzki zabytkowych nieruchomości poddają się wszelkim nurtom aranżacyjnym, wystarczy odrobinę wyobraźni, krzty nonszalancji i szczypty designerskiego ekshibicjonizmu.

W kamienicy… styl kamieniczny

Piec kaflowy, zdobienia na ramach okien, wysokie, lekko zdezelowane drewniane drzwi. Właśnie poznaliście się z mieszkaniem z drugiej ręki. To będzie udana współpraca! Kupując przestrzeń do remontu lub do odświeżenia w zabytkowej kamienicy warto zachować detale, których nie uraczycie w nowoczesnym budownictwie. Jak wykorzystać potencjał elementów, które czasy świetności mają już za sobą? Z pewnością warto je odświeżyć. Jeśli na podłodze znajduje się parkiet z poprzedniej epoki, czasem wystarczy go tylko wycyklinować. Ściany z sztukaterią pomalować, wyczyścić odsłoniętą, ceglaną ścianę, odkryć angielską boazerię. Nieużywany kominek o wątpliwej konstrukcji, po odmalowaniu lub wymianie kafelków może odzyskać dawny blask. Nie dość, że jest oryginalną ozdobą, to nadal może być użytkowy i to bez negatywnego wpływu na środowisko. W długie wieczory można cieszyć się ogniem uzyskanym przez biopaliwo. Podczas aranżacji warto postawić również na klimatyczne meble i dodatki. Stara komoda, którą planowaliście wyrzucić – do odmalowania, stół po babci – do wyczyszczenia (można do niego dostawić nowoczesne krzesła z sieciówki). Nowa kanapa, stolik handmade, lampa vintage, flakon na kwiaty znaleziony targu staroci, a do tego dużo roślin doniczkowych, plakaty reklamowe z lat 50 i mamy fantastyczną przestrzeń stającą się łącznikiem nowego ze starym.

Mała Skandynawia

Naturalne materiały, kolory i wykończenia są obecnie w modzie. Duże okna, które są nisko umiejscowione w wielu kamienicach stanowią świetną bazę do stworzenia kącika wyciszenia – wiecie – poduchy w stonowanych odcieniach, pleciony koc, ulubiona herbata i mamy prywatną oazę czytelniczą. Warto też pomyśleć o białych lub szarych, prostych zasłonach, które ocieplą przestrzeń. A co z podłogą? Może bielona deska lub parkiet w jodełkę, a na nim dywan z frędzlami? W popularnych sklepach sieciowych możecie kupić piękne meble, które idealnie wkomponują się w waszą wizję. Ściany pomalujcie na biało, beżowo lub w odcieniach błękitu. Dobrze też sprawdzi się bielona cegła. W takim wnętrzu świetnie wyglądają plecione kosze oraz stare skrzynki na kwiaty przetarte papierem ściernym. W łazience koniecznie zastosujcie „myk” z kaflami lub gresem patchworkowym. W kuchni polecamy naturalne, jasne drewno.

Być glamour to znaczy być modnym

Złoto, srebro, kryształ. Oczywiście wielu kojarzą się z nadmiernym przepychem. W mieszkaniu w stylu glamour są obowiązkowe, ale bez zbędnej przesady. Powściągliwość w postaci jednolitych tapet i prostej drewnianej podłogi z pewnością nada wnętrzu szykowności, ale i klasy. Zasada jest jedna – dużo bogato zdobionych dodatków, troszkę skromniejsze meble w francuskim stylu i voilà mamy barok XXI wieku! Ten styl klasyfikowany jest jako przesadnie kobiecy, ale to nie prawda. Panowie, przecież nikt nie powiedział, że nie możecie wstawić do salonu, ciemnej pikowanej kanapy, przymocować prostych kinkietów do ściany i użyć ciemnych ram. Jeśli mimo wszystko wasze partnerki zdecydują się trochę zaszaleć to w łazience czeka na was nagroda – kąpiel w niezabudowanej wannie na złotych nóżkach. Taki relaks z pewnością poprawi wam humor. Wspomnieliśmy, że nad wanną właśnie zawisł kryształowy żyrandol?

Boho to stan umysłu

Lubicie naturalne dekoracje? Proponujemy urządzić mieszkanie w stylu boho. Styl boho sięga korzeniami do kultury cygańskiej, ale rzez lata znacznie od niej odbiegł. Teraz możemy w nim zauważyć mieszankę innych stylów – w tym – inspirację gorącą Afryką. W waszych pokojach świetnie sprawdzą się ratanowe meble, różnego rodzaju plecionki, makramy, ręcznie malowana ceramika. Wnętrza w stylu boho charakteryzują się lekkością form, połączeniem funkcjonalności z przyrodą oraz kolorami ziemi – szarościami, beżami, brązami, bielami, żółciami i zieleniami. Na posadzce najlepiej sprawić sobie drewniane, drewnopodobne panele lub deski opatulone miękkim dywanem. W boho rządzi wiklina i len. Można ją wykorzystać w każdej części mieszkania – w kuchni wiklinowe koszyki i pudełka idealnie sprawdzą się na sztućce, a w łazience może zawisnąć piękne okrągłe lustro z ramą z bambusa. W sypialni skorzystajcie z poszewek na poduszki z motywami etnicznymi, a w salonie zastosujcie pledy, lniane pokrowce i jutowe narzuty. Czujecie się jak w luksusowym apartamencie podczas egzotycznych wakacji?

Surowy i techniczny loft

Industrialny sznyt w kamienicy chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Ten styl bardzo dobrze wygląda w wysokich pomieszczeniach, a takich z pewnością w zabytkowych nieruchomościach nie brakuje. Jeśli betonowe faktury, cement, cegła i stal wywołują w was dobre skojarzenia to znaczy, że jesteście „loftopozytywni” i możecie spełniać swoje designerskie fantazje. Tutaj dużą role odegrają lampy, ciemne szprosy, szkło, ale także miedź czy surowe drewno. Widoczne kable od oświetlenia nie są przeszkodą, a raczej dopełniają techniczny wizerunek przestrzeni. Ta sama zasada dotyczy instalacji hydraulicznych, wszelkich rur plączących się na ścianach, łączeń itd. Styl industrialny to propozycja dla wyrazistych osobowości i indywidualistów, ale również dla nowoczesnej rodziny. Mimo oszczędności dodatków, neutralnej kolorystyki i odsłoniętych stropów możliwości aranżacyjnych jest aż nadto. Nawet gdy mieszkanie to niewielka kawalerka z jednym większym pomieszczeniem, ale z sufitem umiejscowionym wysoko nad głową, dobrym pomysłem jest stworzenie antresoli z prostymi, metalowymi schodami. Hej, właśnie powstała osobna sypialnia.

Jeśli zdecydowaliście się na zakup mieszkania w kamienicy macie przed sobą wachlarz możliwości stworzenia przestrzeni marzeń. Nie zawsze wiąże się to z dużymi kosztami i ogromnym wysiłkiem, czasem wystarczy wykorzystać patenty krążące po Internecie lub wykazać się odrobiną kreatywności. Mieszajcie style, łączcie dodatki, inspirujcie się naturą i historią miejsca. Jeśli jeszcze nie znaleźliście własnego stylu, zawsze możecie poradzić się profesjonalistów, którzy podpowiedzą na co warto zwrócić uwagę podczas aranżacji. Mieszkania w kamienicy to pomieszczenia z duszą więc nie pozwólcie, aby dopadła je bylejakość.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki