Nowoczesna kamienica

Nowe technologie w zabytkowym budownictwie

Kamienice, mimo wielu krzywdzących opinii wcale nie zaburzają koncepcji rozwoju urbanistycznego miast – co więcej, jeśli „wpadną” w oko inwestorom z automatu stają się najbardziej pożądanymi adresami na mapie aglomeracji. Jak to się dzieje? Z uwagi na rosnący popyt na mieszkania i duże zainteresowanie przestrzeniami „z duszą” osoby prywatne inwestują kapitał w budynki, które późnej sprzedają w całości, rozsprzedaj w nich mieszkania, wynajmują, lub tworzą apartamenty, czerpiąc zyski z turystyki. Nie ma w tym nic złego, co więcej w takich praktykach widać same plusy. Wzrost zaludnienia na terenach atrakcyjnych lokalizacyjnie wiąże się z rozwojem miast tj. zwiększeniem popytu, unowocześnianiem dzielnic, powstawaniem nowych miejsc kulturowych i oczywiście poprawą wizualną regionu. Obecne kamienice nie spełniające swojej nadanej niegdyś funkcji wcale nie muszą być reliktem historii – po remoncie jawią się jako domy komfortowe, nowoczesne i spełniające wszystkie wyśrubowane wymagania lokatorów. Ponadto są pełne nowatorskich rozwiązań i technologii, które ułatwiają życie, generują oszczędności – a co najważniejsze – są bezpieczne dla człowieka i środowiska.

Winda

Być może winda w części wspólnej budynku nie robi już takiego wrażenia i jest pewnego rodzaju normą, to korzystanie z takiego mechanizmu w zabytkowej zabudowie nie jest wcale takie oczywiste. W naszym kraju jest obecnie ok. 350 wind zainstalowanych w kamienicach przed rokiem 1945. Wiele z nich wymaga remontu. Dziesiątki nieruchomości nie posiada windy wcale, więc znalezienie dla niej miejsca czasem graniczy z cudem. Do tego celu można wykorzystać patia czy kominy, ale konieczne jest także uzyskanie licznych zgód i pozwoleń. Przed wprowadzaniem zmian i rozwiązań do starego budynku obowiązkowe jest dokonanie inwentaryzacji, sprawdzenie wszelkich kwestii związanych z konstrukcją nieruchomości oraz stanem jej instalacji, szkieletu, cegły itd. Oczywiście o zaletach samej windy w budynku niewiele trzeba wspominać. Z pewnością jest to udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, osób starszych oraz dla rodziców, którzy przewożą swoje pociechy w wózkach. Takich realizacji jest coraz więcej. Przykładem może być tu szklana winda zainstalowana w kamienicy przy ul. św. Jana w centrum Katowic. Aby można było zrealizować ten projekt, wykonawca musiał wszystkie działania skonsultować z projektantem dźwigu, projektantem budynku i konserwatorem zabytków.

Energia i ekologiczne źródło ciepła

Zalety alternatywnych źródeł energii są nieocenione. Tańsza eksploatacja, niezależność energetyczna, komfort użytkowania i „zdrowy oddech” dla przyrody to tylko kilka przykładów z wachlarza korzyści związanych z decyzją przejścia na OZE. Coraz częściej rozwiązania te wnosi się na rynek mieszkaniowy, a technologiczne nowinki instaluje się w prywatnych domach. Czy wykorzystanie potencjału fotowoltaiki i pomp ciepła jest możliwe w starym budownictwie, a do tego wielolokatorskim? Tak, ale to również zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest konstrukcja budynku – a co za tym idzie jego zapotrzebowanie na ciepło. Aby to ocenić konieczny jest profesjonalny audyt. Oczywiście ogromne znaczenie ma także to, czy cały budynek podlega modernizacji, czy tylko poszczególne mieszkania. Właściciel „od tak” nie może zmienić swojego źródła pozyskiwania energii czy ogrzewania. Musi uzyskać zgodę. Jeśli się uda i znajdzie się profesjonalną firmę montażową korzyści są widoczne gołym okiem. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą korzystać z dotacji i częściej decydują się na montaż fotowoltaiki na dachach budynków wielorodzinnych. Jeśli rozważany jest całkowity demontaż kotłów i zastosowanie ogrzewania podłogowego w kamienicy najlepiej się sprawdzi układ kaskadowy lub hybrydowy pomp ciepła. Instalacja elektrowni słonecznej na dachu kamienicy i ekologiczne źródła ogrzewania nie są obecnie problemem, bardziej chodzi tu o świadomość, chęć zmian no i oczywiście budżet. To zdecydowanie prostsza realizacja niż duże instalacje przemysłowe. Pozyskana energia z modułów fotowoltaicznych przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną zużytą przez obiekt.

Zdrowa farba

Farby pochłaniające dwutlenek węgla oraz wilgoć? To nie science fiction, ale rzeczywistość. Są dostępne na rynku i coraz częściej stosuje się zarówno w malowaniu elewacji jak wewnątrz budynku – na ścianach klatek schodowych, holi i mieszkań. Z takiej farby coraz częściej korzystają także artyści streetartowi, którzy niejednokrotnie tworzą swoje dzieła właśnie na murach kamienic. Murale, które w ten sposób powstają są jak wielkie filtry powietrza, które wchłaniają szkodliwy smog. Farba oczyszczająca powietrze swoje działanie zawdzięcza osiągnięciom nanotechnologii, a konkretnie dwutlenkowi tytanu. W farbach antysmogowych dwutlenek tytanu pełni rolę katalizatora, w ten sposób działa jak przyspieszacz reakcji chemicznych. Dzięki takim właściwościom na ścianach nie powstaje również grzyb, na który często skarżą się właściciele mieszkań.

Wiktoriański ogród na dachu

Odrobina luksusu w miejskiej dżungli? To również jest możliwe. Ekologiczne trendy szturmem podbijają serca Polaków – w tym – kamieniczników. Nie ukrywajmy, zieleni w przestrzeni miejskiej jest niewiele, brakuje miejsc do komfortowego wypoczynku, a beton, szczególnie w sezonie letnim nagrzewa się i negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Rozwiązaniem okazuje się zieleń na dachu, która coraz częściej pojawia się w dużych, projektach deweloperskich, ale z takiego rozwiązania korzystają także inwestorzy, którzy remontują kamienice. Zalety miejskiego ogrodu? Oczywiście względy estetyczne, ale to nie wszystko. Walory termoizolacyjne, dźwiękoszczelne i ekologiczne również przekonują właścicieli do tego typu realizacji. Po pierwsze, zieleń na dachu historycznej zabudowy w okresie zimowym zapobiega ogromnym stratom ciepła, a w miesiącach ciepłych chroni przed nagrzewaniem się budynku. Po drugie, roślinność usytuowana nad poddaszami pozwala zmniejszyć miejski zgiełk nawet do 10dB jednocześnie chroniąc dach przed zniszczeniami, które mogą powstać w wyniku działania warunków atmosferycznych – co za tym idzie – czynników mechanicznych. Ponadto, nie od dziś wiadomo, że takie rozwiązanie to czysta korzyść ekologiczna. Roślinność pozytywnie wpływa na jakość powietrza, pochłaniając szkodliwe substancje z powietrza jednocześnie pobierając część wody deszczowej oddając ją do atmosfery. Tym sposobem do kanalizacji dostaje się mniej wody. Zadaszenie części zielonego dachu pozwala również stworzyć urokliwe miejsce do odpoczynku i pracy. Mniejszą realizacją, ale również bardzo ecofriendly jest aranżowanie zielonych tarasów i balkonów.

Sterowanie multimediami

Systemy inteligentne w mieszkaniach to coraz popularniejsze rozwiązania, których atuty wykorzystuje się także w kamienicach. Automatyczne rolety dźwiękochłonne gwarantują wyciszenie, ale również zabezpieczają przed włamaniami. Wideofony, monitoring czy systemy alarmowe, sterowane za pomocą mobilnych aplikacji pozwalają śledzić na bieżąco to, co się dzieje w mieszkaniu i jego obejściu, nawet pod nieobecność lokatorów. Producenci prześcigają się w wprowadzaniu na rynek wszelkiego rodzaju urządzeń typu smart, którymi bezdotykowo i z każdego miejsca na ziemi możemy sterować. Inteligentna technologia to rozwiązanie zarówno dla tych, którzy lubią żyć wygodnie jak i dla tych, którzy dbają o budżet domowy i środowisko. Takie rozwiązania znacznie zwiększają wartość inwestycji.

Ekologiczny transport

Czy mieszkanie w kamienicy, w centrum miasta wiąże się z brakiem miejsc parkingowych? Niekoniecznie. Wielu inwestorów idzie z duchem czasu i dlatego w okolicy budynku coraz częściej powstają prywatne parkingi lub wykupowane są miejsca parkingowe miejskie, które gwarantują bezproblemowy postój. Ponadto właściciele kierują swój wzrok na transport ekologiczny – hulajnogi elektryczne, skutery, rowery, które można ładować w przybudynkowych stacjach ładowania. W związku z coraz większymi korkami, takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe.

Ratujmy zabytkowe kamienice! Wyremontowane, stanowią nie tylko chlubę dla regionu i jego mieszkańców, ale są także odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe osób, które cenią indywidualność, walory aranżacyjne i ciekawe rozwiązania. Tutaj nowoczesność miesza się z historią, warto więc dojrzeć potencjał i możliwości dostosowania przestrzeni do zmieniającego się świata.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki