Wyjątkowe nocowanie w Katowicach. Aparthotele z duszą

Aparthotel to kompleks przeznaczony głównie na pobyty krótkoterminowe, gdzie szczególną uwagę zwraca się na detal. To on powoduje, że dobrze zaopatrzone i komfortowe przestrzenie w centrum miasta wyróżniają się na tle dużych, sieciowych hoteli.

Ciągły rozwój Katowic powoduje potrzebę tworzenia bogatej oferty noclegowej, która spełni nawet najbardziej wyszukane oczekiwania. Oczywiście w mieście nie brakuje luksusowych placówek mieszczących się w nowo wybudowanych wieżowcach – to pokłosie rozwoju turystki biznesowej. Należy jednak pamiętać, że miasto ma też swoją ciekawą historię, architekturę modernistyczną i ogromny potencjał kulturowy. Jego duża część mieszkańców żyje przeszłością i zależy im na jej uszanowaniu. Aby móc wniknąć w tą metropolitalną tkankę, zachować tożsamość kulturową miejsca, a jednocześnie uniknąć krzywdzącej stereotypizacji, inwestorzy decydują się na łączenie historii z nowoczesnością w swoich realizacjach. Tak właśnie powstają nowoczesne condohotele i apartamenty zlokalizowane w zabytkowych nieruchomościach i historycznych kamienicach.

Katowice jako obszar rozwoju kultury, sztuki i nauki zaczęły się liczyć w momencie, gdy domykano ogromne przedsięwzięcia, do których należały m.in. stworzenie Katowickiej Strefy Kultury z MCK i NOSPR-em na czele, przeniesienie i zaaranżowanie nowej siedziby Muzeum Śląskiego, remonty najważniejszych ciągów komunikacyjnych, rynku, placówek oświatowych, sportowych czy rozrywkowych. To w Katowicach, co roku odbywają się wydarzenia ogólnoświatowe takie jak Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw czy Europejski Kongres Gospodarczy. To również tutaj, coraz częściej organizuje się największe festiwale, spotkania naukowe, parady i konferencje społeczne. Miasto stało się modne. Cały ten ogromny progres spowodował napływ turystów, którzy dawny ośrodek węgla i stali poznają „od nowa”. W związku z tym oczekiwania związane z warunkami pobytu są spore. Bez względu na to czy goście zatrzymują się w Katowicach formalnie czy nieformalnie zawsze chcą się czuć profesjonalnie „zaopiekowani” i w tym głowa hotelarzy, aby tak się stało.

Duże sieciowe hotele bardzo często mają charakter biznesowy. Wypracowany przez lata wizerunek marki gwarantuje, że pobyt w takich przestrzeniach będzie komfortowy. Najczęściej powstają w centrum miasta, w sąsiedztwie biurowców i całej infrastruktury. Co jednak, jeśli gość poszukuje miejsca bardziej kameralnego? W Katowicach są takie miejsca „z duszą”. Można je znaleźć w historycznych kamienicach, które dawniej pełniły rolę czynszówek bogatych właścicieli ziemskich. Dzisiaj są interesującymi kompleksami noclegowymi z bogatą ofertą usługową.

Czym wyróżniają się takie aparthotele? Przede wszystkim można poczuć tu jak w domu. Klimat zabytkowej kamienicy z dużymi oknami, wysokimi sufitami, parkietami i licznymi zdobieniami – jeśli zostały odpowiednio zakonserwowane – jest niepowtarzalny i przenosi nieco w czasie. Oczywiście wszystko uzależnione jest od odpowiedniej aranżacji i gustu właściciela. Bardzo ważne jest to, że takie miejsca zachowują wszystkie standardy hotelowe nie tracąc przy tym swojej wyjątkowości. Dużym plusem jest to, że w takich miejscach kładzie się ogromny nacisk na kontakt z drugim człowiekiem, a więc można śmiało stwierdzić, że atmosfera jest przytulniejsza. Większa empatia właścicieli względem gości, przejawiająca się np. dostosowywaniem pokoi do aktualnych potrzeb czy duża kreatywność i elastyczność obsługi na każdym etapie pobytu powoduje, że chętnie wracamy do takich miejsc.

Wnętrza wielu apartamentów butikowych w zabytkowych nieruchomościach są projektowane w ten sposób, aby charakter był mniej formalny, bardziej intymny i przy okazji przyjazny zarówno dla osób spędzających czas prywatnie jak i służbowo. Trudno jest znaleźć dwa identyczne pomieszczenia. Pięknie odnowione i bogato zdobione lampy „wyszperane” niegdyś na targu staroci, w połączeniu z meblami w stylu loftowym lub bauhaus, a do tego szuka nowoczesna zamknięta w ramach, tworzą spójną całość, która cieszy oko. Oczywiście w apartamentach nie braknie przestrzeni (są to pomieszczenia zazwyczaj dużo większe od tych stricte hotelowych), ale również udogodnień takich jak klimatyzacja, WiFi, aneksy kuchenne czy wanny z hydromasażami w pokojach kąpielowych.

Taką domową atmosferę można poczuć również w apartamentowych częściach wspólnych – śniadaniowniach czy strefach relaksu i rozrywki. Indywidulane podejście obsługi sprawia, że przestajemy być anonimowi. W oczach gospodarzy z klienta, takiego jak każdy inny stajemy się gośćmi ze wszystkimi ulgami. Należy pamiętać, że bukując miejsce w zabytkowym aparthotelu mamy również dostęp do wszystkich udogodnień związanych z zabytkowym budownictwem. Często możemy skorzystać z tarasów, wybrać apartamenty na poddaszu z klimatycznymi stropami i belkami, czy najzwyczajniej odpocząć na dziedzińcu przed budynkiem. To wszystko w samym centrum miasta.

Taki kameralny aspekt aparthotelu coraz częściej wybierają również osoby, które przyjeżdżają do Katowic służbowo. Kilkudniowe konferencje lub konieczność dłuższego pobytu w mieście potęgują potrzebę noclegu w miejscu, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta i zawodowych obowiązków, nie tracąc przy tym możliwości błyskawicznej komunikacji z miejsca na miejsce. W przestrzeniach apartamentowca można wiec zarówno odpocząć na wygodnych stylizowanych sofach, ale również popracować przy wygodnym biurku. Do dyspozycjo gości bardzo często udostępniane są profesjonalne sale konferencyjne z pełnym zapleczem technicznym i obsługą spotkań, catering, przerwy kawowe, ale także strefy wyciszenia i rozrywki.

Reasumując, XIX – wieczna i XX – wieczna architektura Katowic, reprezentuje drugą twarz miasta – bardziej niszową, historyczną. Powstawanie nowych aparthoteli wiąże się z coraz większym popytem na takie obiekty.  Bardzo często właścicielom apartamentowców bliskie są zarówno społeczna odpowiedzialność w biznesie jak i region, w którym zdecydowali się go prowadzić. Dążą zatem do zmiany myślenia o nim w kontekście zniszczeń górniczych. Zauważając potencjał drzemiący w zabytkowych nieruchomościach nikogo nie powinno już dziwić, że powstają aparthotele które są obiektami nowoczesnymi, spełniającymi wszystkie standardy branży hotelarskiej, ale mające w sobie szczyptę historycznej, niepowtarzalnej nonszalancji i tęsknoty za tym co było. W tak oryginalnych wnętrzach przyjezdni najczęściej mogą spodziewać się wielu odniesień do Śląska, pięknych starych mebli i nowoczesnych rozwiązań, a wisienką na torcie jest fachowa obsługa.

Ponoć o gustach się nie rozmawia. Pewne jest jedno, są tacy, którzy przyjeżdżają na Śląsk i zatrzymują się chwilę dłużej w miejscu, które złapie ich za serce i sprawi, że będą chcieli wrócić. Są też tacy, którzy szczególnie sfokusowani są na cenę, a znajdą się tacy, którym bardziej odpowiada surowy, biznesowy charakter hotelu. Najważniejsze jest to, że rynek HoReCa po pandemii znów odżywa, a hotelarze mogą nadrabiać straty, zapraszając gości do swoich przestrzeni. Mimo wszystko, przygotowując się do wyjazdu i rezerwując nocleg w Katowicach zwróćmy uwagę na miejsca „z duszą”. Może okazać się, że staną się one świetną alternatywą. Takie są właśnie aparthotele w kamienicach.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki