Kamienica przy ul. Kozielskiej w Katowicach

Z cyklu: „Ale się urządziliśmy” czyli nasze realizacje.
Kamienica przy ul. Kozielskiej 5, 7, 9

Remont zabytkowej kamienicy to proces trudny i czasochłonny, ale ostatecznie dający wiele satysfakcji. Bywa, że właścicielom brakuje koncepcji na remont lub ich decyzje wstrzymują skomplikowane procedury budowlane. Problemy pojawiają się na poziomie audytów i zgód. Jeśli uda się już uzyskać pozwolenia, w kolejnym kroku należy stworzyć wieloletni harmonogram działań remontowych zgodny ze współczesnymi standardami. Spora ilość kamienic ma również nieuregulowany status prawny, a wiele nie nadaje się do remontu. Bywa, że czasem bardziej kalkuluje się wybudować nowy budynek niż zadbać o przetrwanie niszczejącego zabytku. Na szczęście istnieją instytucje oraz prywatni przedsiębiorcy, którzy swoimi działaniami nie tylko poprawiają wizerunek miasta, ale tworzą również nowe miejsca pracy oraz przestrzenie do zamieszkania.

Cały czas zmieniają się preferencje mieszkaniowe – rewolucji ulegają potrzeby, wymagania dotyczące warunków mieszkaniowych oraz moda. Historyczne nieruchomości ulokowane w centrach miast przyciągają uwagę swoim nietuzinkowym układem, bliskością do ważniejszych punktów usługowych, metrażem oraz ceną. Zanim będzie można się do nich wprowadzić, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków przyszłym lokatorom. Na tym etapie pada decyzja o remoncie. Na remont kamienicy wpływa wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Aby można było w niej zamieszkać – w zależności od potrzeb – podejmowanych jest wiele prac, wpływających na komfort użytkowania. Należą do nich m.in.: naprawa dachów, wymiana starych stropów na nowe, remont lub odświeżenie elewacji, modernizacja instalacji wewnętrznych takich jak np. elektryka, wymiana lub renowacja stolarki okiennej i drzwiowej, zmiana funkcji grzewczych na opał ekologiczny, remont mieszkań, renowacja klatek schodowych tj. naprawa ścian i sufitów wraz z odmalowaniem, wymiana schodów na nowe lub ich renowacja, tynkowanie, kafelkowanie oraz organizacja infrastruktury zewnętrznej.

Co wiemy o kamienicy przy ulicy Kozielskiej 5,7,9? Została wzniesiona zapewne na początku XX wieku. Pierwotnie, charakteryzowała się neobarokową architekturą, która zmieniała się przez lata, łącząc w sobie różne style. Z biegiem czasu z typowego w latach 20-stych XX w. eklektyzmu nabrała kształt architektury łączącej późną secesję z bardzo wczesnym modernizmem. Budynek został zapisany w kronikach jako kamienica w stylu późnego historyzmu, lecz jego pierwotne elementy architektoniczne, choć łączące style wielu epok, rozmywają nieco ten pogląd, choćby ze względu na uporządkowany przebieg pierwotnych symetrycznych linii boniowań, bogatej ornamentyki okiennej oraz gzymsów nadokiennych, pośrednich i wieńczącego. Obecny wygląd elewacji frontowej nie przypomina jednak tego pierwotnego z elementami zdobniczymi, boniowaniem czy z bogatą ornamentyką gzymsu wieńczącego oraz obwolut okiennych. Pomimo optymalizacji oraz ekonomizacji, fasada budynku przy właściwym doborze kolorów i zachowaniu charakterystycznych elementów płycin okiennych oraz zwieńczenia nad ostatnią kondygnacją, doskonale wpasowuje się w istniejącą, różnorodną zabudowę ulicy Kozielskiej. Kamienica posiadała charakter zbliżony do mieszczańskiego, o czym mogą świadczyć budynki gospodarcze, które nie wykluczone, że w przeszłości były rozbudowane o stajnie i powozownie usytuowane w zamkniętej przestrzeni całej posesji.

Nieruchomość przy ulicy Kozielskiej to kolejny budynek w portfolio spółki, której celem jest renowacja zniszczonych i zapomnianych nieruchomości i wtłaczanie w nie pasji, użyteczności i kreatywnych pomysłów. W przypadku tego konkretnego budynku, który udało się zakupić w 2021 roku, prace renowacyjne rozpoczęto od elewacji. Już 8 grudnia tego samego roku stanęły pierwsze rusztowania. Obecnie przechodnie mogą podziwiać prostą, ale piękną, odświeżoną fasadę, która w pierzei przylegających kamienic wyróżnia się, pasując jednocześnie do prostej formy, pobliskiej XX – wiecznej zabudowy. Remont budynku znacznie poprawia renomę śródmieścia, które staje się coraz bardziej popularne także wśród dużych inwestorów deweloperskich, planujących stworzyć w okolicy bogatą infrastrukturę mieszkalno – usługową. Celem każdego przedsięwzięcia remontowego spółki jest zrealizowanie projektu komfortowych przestrzeni w centrum miasta.

Nowa elewacja, przestronne pokoje, wysokie sufity, zieleń, ale również bliskość do najważniejszych punktów w mieście to tylko kilka z zalet mieszkania w kamienicy. Aby można było cieszyć się z mieszkania w zabytkowej zabudowie muszą być spełnione warunki, które gwarantują bezpieczeństwo, komfort życia i nie zaburzają miru domowego. Najlepiej jak kamienica jest wyremontowana z zachowaniem elementów historycznych stanowi bowiem użyteczną wizytówkę miasta oraz oryginalną przestrzeń do pracy i odpoczynku. Po analizie rynku okazuje się, że z punktu widzenia urbanistyki zdecydowanie bardziej uzasadniona jest rewitalizacja niż wyburzanie.

Compare Listings

Tytuł Cena Status Typ Powierzchnia Cel Sypialnie Łazienki